Jak urządzić mieszkanie w stylu art deco?

Styl art deco to przede wszystkim bogata i elegancka kolorystyka, wyrafinowana linia oraz odważna geometria. Szczyt swojej popularności osiągnął w dwudziestoleciu międzywojennym. W obecnych czasach można zaobserwować powrót do estetyki art deco, jednakże w nieco odświeżonej i nowoczesnej odsłonie.  
salon w stylu art deco

Wnętrza w stylu art deco - charakterystyka

Termin art deco wywodzi się z języka francuskiego, a w tłumaczeniu oznacza sztukę dekoracyjną. Stanowi on połączenie elementów awangardowych oraz tradycyjnych. Art deco to przepych, luksus i ekstrawagancja, która może przybierać najróżniejsze formy. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech tego stylu jest płynna i giętka linia oraz nawiązanie do motywów roślinnych. Często wykorzystywanym elementem są symetryczne wzory w bujnych kształtach, które nadają porządek, ład oraz bogactwo pomieszczeniom. Styl art deco tylko pozornie wydaje się chaotyczny. To nieoczywiste połączenia wzorów, faktur oraz kolorów, które są do siebie dopasowane i wzajemnie się uzupełniają.

W stylu art deco wykorzystywane są zarówno jasne, jak i ciemne kolory. Przeważają jednak ciepłe odcienie barw. We wnętrzach często stosuje się mocne akcenty kolorystyczne np. w odcieniu indygo lub fuksji. Wykorzystanie szlachetnych barw nadaje pomieszczeniom elegancji i wyrafinowania. Kolejnym intrygującym elementem są błyszczące powierzchnie i lustra. Lampy wiszące, ramy czy inne fragmenty dekoracji wykonane z metalowych, srebrnych lub złotych elementów, tworzą ciekawą grę refleksów. 

Dom w stylu art deco

Dom w stylu art deco - jak zaaranżować przestrzeń?

Aranżacja salonu w stylu art deco powinna zawierać kilka charakterystycznych elementów. Jednym z nich będzie duża, zaokrąglona sofa trzyosobowa oraz fotele do pokoju. Często wybieranymi modelami są te na cienkich drewnianych nóżkach. Sofa powinna być masywna i solidna, a dobór koloru jest również bardzo istotny. Kanapy w odcieniach indigo, burgundu czy szmaragdu dodadzą wnętrzu wyrafinowania i idealnie wpiszą się w styl art deco. Komody i szafki stojące w salonie powinny również sprawiać wrażenie ciężkich i solidnych, a kształtem powinny nawiązywać do kubizmu. Wystrój doskonale dopełnią luksusowe lampy, zegary ścienne oraz obrazy w błyszczących ramach. Jak urządzić salon w styly art deco? Przeczytaj na naszym blogu!

Podobne elementy znajdą się również w jadalni w stylu art deco. Jej głównym elementem będzie stół. Zrobiony z wysokiej jakości drewna o ciekawych, opływowych kształtach z luksusowymi wykończeniami. Będzie reprezentował bogactwo i kunszt tego stylu. Popularnością cieszą się stoły w kształcie litery U, których nogi są zakrzywione i lekko beczkowate. Stół powinien być skompletowany z odpowiednio dopasowanymi krzesłami. Przestrzeń można urozmaicić dużą i wyrazistą lampą wiszącą z kryształami oraz lustrem, które wizualnie powiększy przestrzeń. 

W sypialni w stylu art deco najwięcej uwagi powinno przyciągać łóżko. Duże, masywne, z eleganckim zagłówkiem z tapicerki, następnie pokryte aksamitną pościelą i dekoracyjnymi poduszkami. Taka aranżacja będzie wyrazem luksusu oraz wygody. Ściany sypialni doskonale zaprezentują się w neutralnych kolorach, warto jednak zadbać o mocne akcenty. Do dekoracji mogą posłużyć duże lustra z metalowymi ramami, półki oraz lampy ścienne. Wyjątkowym elementem nadającym kunsztu i charakteru, będą również drewniane komody, szafki czy stoliki nocne o opływowych kształtach. 

W magazynie
-14%
LICUS, https://konsimo.pl/kolekcja/licus/ Kinkiet granatowy/biały - zdjęcie

KONSIMO

LICUS

Kinkiet

59,90
PLN
69,90
PLN

Nowoczesne meble w stylu art deco

Meble w stylu art deco charakteryzuje geometria, regularność oraz symetria. Cechują je również wyraziste kolory, skomponowane z drewnianymi elementami, a także ze srebrnymi czy złotymi zdobieniami. Nowoczesne meble w stylu art deco oddają elegancję minionych lat przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności. Niewątpliwie to właśnie meble art deco są esencją tego stylu. Pikowane wzory tkanin, ciężkie i masywne sofy, stoły, komody oraz obszerne fotele – to tylko niektóre z elementów, które musi posiadać pokój w stylu art deco. Ważne są materiały, z jakich wykonane są meble. Drewno, tkaniny, metale oraz kamienie powinny charakteryzować się wysoką jakością i solidnością. Meble art deco mają formę prostą i geometryczną – to prostokąty, okręgi oraz owale. Sprawdź inne style wnętrzarskie!

Nowoczesne meble w stylu art deco