Aranżacja ciemnej podłogi w salonie
Odcieni brązu, a w szczególności przy drewnianej podłodze, jest wiele. Obok ogromnej dawki elegancji i klasy, ciemna podłoga w salonie wyróżnia się uniwersalnością. Akcent wyrazistości, jeżeli chodzi o drewnianą podłogę, idealnie sprawdzi się w stylu industrialnym, gdzie połączenie takiego rodzaju podłogi z ceglaną ścianą i prostym wzornictwem stworzy efektowną aranżację. Z kolei zestawienie takiej podłogi z eleganckimi meblami, które posiadają metalowe elementy, stworzy stylowy i nowoczesny design. Ciemna, drewniana podłoga to również baza dla wnętrz w stylu rustykalnym czy prowansalskim, ze względu na ich cel, jakim jest stworzenie ciepłej, przytulnej estetyki wnętrza. Ciemna podłoga lubi się też z kolorami nie tylko stonowanymi, ale bardziej witalnymi. To propozycja dla tych, którzy chcą w swoim wnętrzu przełamać ciemną barwę i urozmaicić istniejącą kompozycję meblową.
Zalety ciemnej podłogi w salonie
Zalet ciemnej podłogi jest o wiele więcej niż wad, dlatego warto wybrać ją jako bazę do salonu. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na to, że prezentuje się ona bardzo szlachetnie i elegancko. Takie elementy jak metal, szkło czy beton architektoniczny bardzo dobrze prezentują się z drewnianymi, ciemnymi podłogami. Dodatkowo ciemna podłoga w salonie lubi się zarówno z kolorami stonowanymi, ale też może stanowić znakomite tło dla kolorowych dywanów, zasłon czy nawet mebli. Na takiej podłodze zabrudzenia w postaci śladów po butach nie będą tak szybko dostrzegalne. Pomimo wielu zalet ten kolor podłogi nie jest tak często wybierany, jak np. podłogi jasne lub te w jaśniejszych odcieniach brązu. Jeżeli jesteśmy zdecydowani na barwę ciemną, warto przełamać ją wszelkimi jasnymi dodatkami, ale w taki sposób, by tworzyły elegancką, oryginalną spójność.
Ciemna podłoga w salonie - jakie meble wybrać?
Aby odpowiednio dopasować wymarzone meble do danej podłogi, należy najpierw zastanowić się, jaki kolor powinna ona mieć. Ciemne panele podłogowe w barwach brązu będą świetnie współgrały z drewnianymi meblami - również w ciemnych barwach, jak i z meblami w okleinie bądź lakierowanymi w odcieniach szarości, beżu czy też bieli.
Ciemne panele podłogowe sprawdzą się doskonale w środowisku stylu klasycznego, eleganckiego, skandynawskiego czy boho. Jeżeli chodzi o ciemne płytki z matowym wykończeniem, to meble z naturalnego, jasnego drewna sprawdzą się tutaj doskonale. To samo możemy powiedzieć o meblach metalowych, które tak dobrze prezentują się w stylu loftowym. Ta aranżacja pasuje też do płytek utrzymanych w ciemnej szarości, jak i granacie czy czerni. Matowe wykończenie płytek to propozycja do rustykalnych, nowoczesnych oraz minimalistycznych wnętrz. Z kolei ciemne, podłogowe kafle z połyskującym wykończeniem odnajdą się dobrze w pomieszczeniach zarówno w stylu glamour, jak i w nowoczesnych.
Taka baza podłogowa świetnie łączy się z meblami srebrnymi, czarnymi, złotymi, ale też drewnianymi. Jeżeli zależy nam na salonie w klimacie glamour, warto pozostać przy efekcie spójności i dobrać meble utrzymane z efektem połysku.
Aranżacja salonu - jaki kolor ściany do ciemnej podłogi?
Ciemny kolor podłogi to baza dla konkretnych mebli oraz kolorystyki nie tylko na ścianie, ale także dla dodatków. Aby utrzymać efekt spójności należy z rozwagą dobrać odpowiedni kolor ściany w salonie. Oto kilka ciekawych połączeń:
Biały kolor ściany - uniwersalny kolor, który sprawdzi się w każdej aranżacji. Połączenie białych ścian z ciemną podłogą to już przepis na sukces, ponieważ w takim przypadku wystarczy postawić na drewniane meble w kolorach beżu, bieli czy szarości lub też czarne meble z elementami metalowymi, drewnianymi czy szklanymi.
Szary kolor ściany - ta propozycja w połączeniu z ciemną podłogą to również świetne zestawienie. Chłodniejsze i jasne odcienie szarości prezentują się niezawodnie w kompozycji z barwami takimi jak: czarny, brązowy, grafitowy czy drewniany.
Beżowy kolor ściany - odcieni koloru beżowego jest mnóstwo. Najpopularniejszymi z nich jest kolor kremowy, ecru czy śmietankowy. W momencie, gdy biel i ciemna podłoga to zbyt kontrastowe rozwiązanie wnętrzarskie, wybór koloru beżowego na ścianę jest propozycją bardziej stonowaną i sprawiającą, że salon staje się bardziej przytulny i ciepły.
Ciemniejszy kolor ściany - barwy w postaci butelkowej zieleni, bordo, granatu czy musztardowego to niezwykle modne kolory, które przemyca się do wnętrz w postaci dodatków, mebli czy właśnie koloru na ścianach. Połączenie wyżej wymienionych kolorów z ciemną drewnianą podłogą będzie niezwykle oryginalnym i bardzo eleganckim pomysłem. Warto jednak pamiętać o tym, że należy wziąć pod uwagę metraż danego pomieszczenia i jego dostęp do światła. Tylko w tych przestronnych, dobrze nasłonecznionych salonach to połączenie będzie prezentować się wytwornie.
Dodatki w salonie do ciemnej podłogi - jakie wybrać?
Dużą rolę, jeżeli chodzi o aranżację salonu z ciemną podłogą, odgrywają dekoracje. Nie należy przesadzać z ich ilością, ale odpowiednio dobrane mogą zdziałać cuda w takim wnętrzu. Można postawić na zasłony, kwietnik, lustro czy dywan, ale wszystko powinno być spójne
Jeżeli mamy pomieszczenie w stylu glamour, warto zastanowić się nad złotymi lub srebrnymi dodatkami, które za pomocą własnego blasku dodadzą wnętrzu więcej światła i dostojności. Jeżeli chodzi o styl minimalistyczny z ciemną podłogą, to elementem dekoracyjnym może być w tym przypadku czarna, designerska metalowa lampa.
W stylu kolonialnym warto pomyśleć o wazonie z kolorowego szkła czy też czerwonej narzucie w ciepłej i jasnej barwie. W wielu stylach z ciemną podłogą idealnie będzie komponować się roślinność - tutaj można dowolnie eksperymentować, wybierając małe i większe rośliny w osłonkach na doniczkę czy kwietnikach.