O tym, jak urządzić sypialnię w stylu marynistycznym (i kilka słów o barwach)!
Dom lub mieszkanie w stylu marynistycznym może zapierać dech w piersiach. Jakie ma wyznaczniki i czym się charakteryzuje? Jak zaprosić go do swojego wnętrza?
Wnętrza i styl marynistyczny to mnogość barw, które idealnie do siebie pasują. Są to kolory, które przywodzą na myśl świeżość, lekkość i całkowitą, wakacyjną beztroskę. Barwy piasku, morza, oceanu, a nawet skrzących się w słońcu luksusowych kurortów i hoteli — to są odcienie, które idealnie oddają ten wyjątkowy klimat. Sypialnia w stylu marynistycznym to przestrzeń, w której chcemy odpocząć, zrelaksować się i "odpłynąć" do dalekich krajów. Należy więc korzystać z wcześniej wymienionych barw, a estetykę utrzymywać w klimacie marynarskim. Komplety pościeli i tkaniny marynistyczne (np. wykonane z lnu lub materiału, który go przypomina) są przepięknymi elementami, które w znaczący sposób podkreślą wystrój aranżacyjny całego pomieszczenia. Czym jeszcze charakteryzuje się sypialnia w stylu marynistycznym? Sprawdź na naszym blogu!
Styl marynistyczny można łączyć również z innymi elementami, które niekoniecznie pasują do tego motywu. Należy robić to jednak ostrożnie i z rozwagą, aby nie zdominować stylu docelowego. Na ścianach świetnie będzie prezentować się niebieska farba (różne odcienie) lub tapety we wzory marynistyczne (fototapety z motywami morskimi również są mile widziane!). A dodatki? Zegary marynistyczne, rzeźby, kłody drewna, które dopiero zostały wyciągnięte z wody, latarnie morskie w formie obrazów na ścianach oraz dużo drewna - możliwości jest naprawdę wiele! Wybierając meble w stylu marynistycznym staraj się postawić na te, które zostały wykonane w jasnej gamie kolorystycznej - odcieniach drewna lub pobielane.
Morska bryza w salonie, czyli słowo o urządzaniu tego pomieszczenia w stylu marynistycznym
Nie da się ukryć, że salon jest wizytówką każdego domu lub mieszkania. To tutaj przyjmuje się gości, spędza rodzinne i towarzyskie uroczystości, a także odpoczywa, relaksuje i bardzo często spożywa posiłki z najważniejszymi dla nas osobami. Jeśli salon jest przestronny i jasny, można poddać go zabiegom stylizacyjnym, które wydobędą z niego to, czego pragniemy — morze! Meble w salonie, podobnie jak te w sypialni, wpasują się w styl marynistyczny, jeśli będą wykonane z naturalnych surowców w ciepłych odcieniach. Idealnie sprawdzą się biele, a także beże. Co ciekawe intencjonalne niedoskonałości nie szkodzą stylowi marynistycznemu, wręcz przeciwnie!
Warto również dobrać odpowiednie dodatki oraz dokładnie zaplanować oświetlenie w każdym pomieszczeniu. Wszelkiego rodzaju lampy marynistyczne będą świetnym rozwiązaniem, a modele z charakterystycznymi abażurami z metalu są pierwszorzędnym wyborem. Dodatki? Liny, wiosła, statek zamknięty w szklanej butelce — wszystko się sprawdzi, byle nie w nadmiarze. Warto również pomyśleć o zastawie stołowej utrzymanej w stylu marynistycznym.
Estetyka szczegółu, czyli słowo o dodatkach
Styl marynistyczny uwielbia dodatki. Są one bardzo ważnymi elementami, które budują każdą aranżację. Nawet najbardziej klasyczny pokój, który nie ma zbyt wiele wspólnego ze stylem marynistycznym, może przekształcić się w mroczną kajutę korsarskiego okrętu, jeśli dopasujesz odpowiednie akcesoria. To właśnie wykorzystanie pasujących dodatków, a mogą to być wszelkiego rodzaju liny parciane, koła ratunkowe, a nawet butelki rumu, jest kluczem do sukcesu. Wszystko to, co kojarzy się z morzem lub z morza pochodzi, może być stylowym i jedynym w swoim rodzaju dodatkiem do każdego pomieszczenia.
W salonie możemy umieszczać dodatki, które w mniejszym stopniu przyciągają wzrok, a w sypialni czy w przedpokoju stawiać na elementy, które go skupiają. We wszystkim chodzi bowiem o harmonijne ułożenie, a dodatki, mimo tego, że tak ważne, nie powinny przesłaniać całości, a dopełniać ją w odpowiedni sposób.
W przypadku stylu marynistycznego powinniśmy dekoracje traktować jako elementy dodatkowe, a nie sposób na zapełnienie luki w tych miejscach, w których zabrakło pomysłu na rozwiązania innego typu.
Słowem zakończenia: bawcie się!
Styl marynistyczny to nie nauka ścisła, dlatego powyższe inspiracje powinieneś traktować tylko jako małe podpowiedzi, a nie zestaw ścisłych reguł, których bezwzględnie należy się trzymać. Bawmy się tym stylem i łączmy go z innymi, ale pamiętajmy o podstawowej zasadzie — wszystko z głową! Stwórzmy niesamowitą przestrzeń w swoim domu lub mieszkaniu, w której poczujemy morską bryzę! Jak urządzić przytulny salon? Sprawdź na blogu Konsimo!