Urządzamy pokój dla noworodka – o czym warto pomyśleć?

Pokój dla noworodka to tak naprawdę przede wszystkim pokój dla rodziców - przynajmniej przez pierwsze miesiące życia malucha. Opiekunowie muszą dokładnie przemyśleć, jak urządzić go funkcjonalnie i bezpiecznie. Co musi znaleźć się w pokoiku dla małego dziecka? 
pokój dla noworodka

Jak aranżuje się pokoje dla noworodków?

Pokoik noworodka warto podzielić na strefy, a zwłaszcza wtedy, gdy ma on służyć później również starszakowi. Pomieszczenie dzielimy więc przy pomocy kolorów i mebli na części: strefę snu, zabawy i nauki (oczywiście z przymrużeniem oka, ponieważ maluch nie tyle uczy się, co na przykład maluje czy rysuje). Każdą z tych stref budują przede wszystkim elementy wyposażenia.

Najważniejsze jest łóżko, bo w końcu pokój dziecka pełni głównie rolę sypialni. Kolejny kluczowy element wyposażenia to biurko lub stoliczek i krzesełko, dopasowane do wzrostu malucha lub regulowane. Na koniec mamy strefę zabawy, w której powinny znaleźć się półki lub kontenerki na zabawki. Pomiędzy tymi wydzielonymi częściami musimy umieścić też mebel do przechowywania, czyli komodę z szufladami i/lub szafę na ubrania. 

Pokój noworodka

Pokój noworodka - czego nie może w nim zabraknąć?

Pokój dla noworodka od pokoju starszego różni się przede wszystkim obecnością takich elementów wyposażenia, jak przewijak, kosz na zużyte pieluszki czy fotel uszak dla karmiącej mamy. W pomieszczeniu bardzo ważna jest odpowiednia organizacja mebli i dodatków. Przykładowo, szafki z kosmetykami, chusteczkami i pieluszkami powinny znajdować się tuż obok przewijaka tak, aby rodzic nigdy nie zostawiał malucha bez opieki i zawsze miał wszystko pod ręką. Jeśli pokoik dla noworodka będzie także miejscem nocnych karmień, warto wyposażyć go w wygodny fotel i stoliczek z lampką nocną, która emituje delikatne światło.

Jak urządzić pokój dla chłopca niemowlaka?

Wyszukując hasło: "pokój noworodka inspiracje" znajdziemy w sieci propozycje uniwersalnych aranżacji, które są odpowiednie zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek. Takie pokoje urządzone są głównie w neutralnych kolorach ziemi, jak biel, szarość czy beż. Jeżeli mieszkanie wykończone jest zgodnie z założeniami stylu skandynawskiego, również pokoik dla chłopca warto udekorować w podobny sposób.

Jak urządzamy pokój dla noworodka chłopca? Jako bazę wybierzmy na przykład białe lub jasnoszare ściany, do których dopasujemy pastelowo niebieskie elementy wyposażenia. Idealnie sprawdzą się na przykład błękitne meble zaprojektowane na kształt domków. Nie warto przesadzać z kolorami, aby wnętrze pozostało stylowe i eleganckie, dlatego wybierając 3 podstawowe barwy, powinniśmy trzymać się ich do końca. Sprawdź nasza kolekcję MIRUM, PINKO oraz BUBO!

pokój dla chłopca niemowlaka

Pokoik dla niemowlaka dziewczynki - czy musi być różowy?

Wbrew pozorom, modny pokoik dla noworodka - dziewczynki wcale nie musi być przesycony różem czy fioletem. Na takie rozwiązania często decydują się rodzice większych dziewczynek, które same wybierają dla siebie różowe dodatki. Na początku lepiej sprawdza się jednak neutralność, która jest ponadczasowa. Podobnie, jak w przypadku pokoju dla chłopca, wnętrza dla dziewczynki warto urządzić przy pomocy pastelowych odcieni. Wprowadzamy je do wnętrza przy pomocy farb na ścianach czy tapet, jak i wraz z meblami, tekstyliami i dodatkami. Biel, szarości, błękity, pudrowy róż, mięta czy beże bardzo ładnie prezentują się obok siebie, co pozwala uniknąć przesadzonego efektu. 

Pokoik dla niemowlaka dziewczynki

Jakie meble wybierać do pokoju niemowlaka?

Rodzic, który aranżuje pokój dla niemowlaka, staje przed wyborem: meble uniwersalne czy meble dedykowane najmłodszym? Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Meble uniwersalne posłużą dziecku dłużej, będą bardziej pojemne i klasyczne. Nie ma jednak gwarancji, że starszak nie będzie w przyszłości nalegał na ich wymianę. Z kolei meble dedykowane dzieciom - niższe, w przyjemnych kolorach, a nawet zaprojektowane w nietypowym kształcie - będą lepiej wspierały rozwój malucha i umożliwią mu samodzielne korzystanie z elementów wyposażenia, na przykład odkładanie na półki zabawek czy zakładanie ubranek.