Jak zmierzyć kuchnię pod projekt? Prawidłowy pomiar kuchni

Kuchnia to najważniejsze pomieszczenie w każdym domu. Właśnie dlatego trzeba zwrócić uwagę na poprawne zaprojektowania tego wnętrza, aby mieć miejsce na umieszczenia wszystkich przedmiotów. Nasuwa się więc pytanie: jak poprawnie zmierzyć kuchnię? Nic prostszego! Odpowiedź można znaleźć poniżej. 
jak zmierzyć kuchnię pod projekt

Jak dokonać prawidłowego pomiaru?

Niezależnie od tego, czy masz w planach kupno gotowych elementów kuchennych, czy zamówienie mebli na wymiar, warto zastanowić się na tym, co należy zmierzyć w kuchni, jak się do tego zabrać i po co się to robi. Choćby jeden, najmniejszy błąd w pomiarze tego pomieszczenia, może sporo kosztować, szczególnie, gdy decydujemy się na zakup mebli na wymiar. Obok kosztu finansowego jest też koszt w postaci braku funkcjonalności takiego pomieszczenia. A przecież tego nie chcemy! Na początku należy skupić się na zmierzeniu wszystkich odległości w danym pomieszczeniu czyli wysokości, długości i szerokości kuchni oraz każdej ściany z osobna.

elementy wyposażenia kuchennego

Co na początek?

Warto przygotować szkic pomieszczenia widziany z góry i wtedy nanosić na niego wszystkie obliczenia. Ważny będzie również zakup odpowiedniej miary, która będzie wystarczająco długa, aby dokonać pomiaru za jednym zamachem oraz narzędzie zwane kątownicą.

Następny krok, czyli?

Pomiar wykonuje się na trzech wysokościach: przy podłodze, 1m nad podłogą oraz 2 m nad podłogą. Robi się to, ponieważ warto ustalić czy ściany są proste. Bardzo pomocna w tym aspekcie jest poziomica. Jeżeli różnica w pomiarach to 1cm, nie warto się tym martwić, dlatego że jest na to sposób w postaci uzupełnienia przestrzeni za pomocą listwy przyblatowej.

Oznaczenie okien i drzwi

Na planie pomieszczenia nie powinno zabraknąć oznaczenia okien, drzwi oraz oznaczenia parapetów. Należy zmierzyć przede wszystkim odległości pomiędzy ścianą a oknami i ścianą a drzwiami, czyli poznać odległość od rogu ściany do początku okna lub drzwi. Następnie należy oznaczyć je na planie. Kolejnym krokiem jest pomiar szerokości drzwi oraz okien, nie zapominając o oznaczeniu kierunków ich otwierania. Nie uwzględnienie tego w pomiarze spowoduje kolidowanie z meblami a to natomiast brak możliwości otwierania tych elementów w danym pomieszczeniu. Wysokość parapetu też należy oznaczyć na planie pomieszczenia.

pomiar kuchni

jak zmierzyć kuchnię

Co z dodatkowymi elementami w kuchni?

Oprócz podstawowych elementów uwzględnionych wyżej, ważne jest też przyjrzenie się wszystkim dodatkowym elementom wystającym ze ścian. Będą nimi między innymi gniazdka elektryczne, kontakty, kaloryfery, rury czy umiejscowienie wentylacji, wejście i wypływ wody oraz przełączniki. Są to bardzo istotne elementy, które podczas planowania zabudowy, muszą spełniać swoje podstawowe zadania.

Ostatni etap pomiaru kuchni!

W ostatnim etapie prawidłowego pomiaru kuchni należy sprawdzić kąty narożników. Do tego celu należy użyć kątownika. Następnie wszystkie pomiary musimy nanieść na przygotowany wcześniej szkic pomieszczenia. Przy kącie ostrym należy zmniejszyć wymiar ściany, o tyle, ile ucieka ona do środka, natomiast przy kącie rozwartym podajemy wymiar ściany. Służy to do określenia czy kąty są proste.

Jeśli już dokonamy potrzebnych pomiarów, należy przelać papierowe rysunki w rzeczywistość i zbudować naszą wymarzoną kuchnię, która będzie cieszyć się elegancją, ergonomicznością i piękną estetyką. Szczególnie ciekawą kategorią, z którą warto się zapoznać są stoły kuchenne. Sklep Konsimo oferuje naprawdę dobrej jakości produkty w bardzo atrakcyjnej cenie.

wyposażenie kuchni