Jak wybrać funkcjonalne meble do pokoju młodzieżowego?

Urządzanie pokoju nastolatka to nie lada wyzwanie. Dorastające dzieci mają bowiem silną potrzebę wyrażenia własnego stylu i upodobań. Zadaniem rodzica jest zatem pogodzenie poczucia estetyki nastolatka z funkcjonalnością i praktycznością mebli. Jak zatem praktycznie i stylowo urządzić pokój młodzieżowy?  
zestaw mebli młodzieżowych

Czym charakteryzują się meble młodzieżowe?

Współcześni nastolatkowie mają dość nietypowe wymagania w kwestii urządzania własnego pokoju. Na kształtujący się dopiero gust młodego człowieka niewątpliwy wpływ ma różnorodność wszelkiego rodzaju elektronicznych gadżetów. Niemalże każdy nastolatek marzy o pokoju pełnym nowoczesnych i oryginalnych dodatków. Najważniejszą jednak kwestią jest odpowiedni wybór mebli. Dlaczego wybór odpowiednich mebli młodzieżowych jest tak istotny? Przede wszystkim dlatego, że wybór ten musi łączyć w sobie estetykę dorastającego dziecka z praktyczną funkcjonalnością.

Meble młodzieżowe powinny wpisywać się w gusta nastolatka, ale jednocześnie powinny po prostu dobrze mu służyć. W okresie dojrzewania jednym z najważniejszych mebli jest biurko. Dlaczego właśnie biurko? Ponieważ to przy tym meblu dziecko rozwiązuje zadania domowe, uczy się do sprawdzianów, wykonuje szkolne projekty, a niekiedy oddaje się także rozrywkom, na przykład przy komputerze. Można śmiało powiedzieć, że biurko to taki wielofunkcyjny mebel roboczy dla nastolatka, dlatego bardzo ważne jest, aby był on idealnie dopasowany do indywidualnych potrzeb dziecka oraz metrażu pokoju.

meble do pokoju młodzieżowego

Jak wybrać idealny zestaw mebli młodzieżowych?

Odpowiednie wyposażenie pokoju to kwestia kluczowa do tego, aby nastolatek mógł w pełni korzystać ze swojej prywatnej przestrzeni. Zestaw mebli młodzieżowych musi zatem zawierać wszystkie niezbędne elementy wyposażenia. Jednym z najważniejszych jest wspomniane już biurko, przy którym nastolatek spędza długie godziny ze szkolnymi podręcznikami. Biurko dla nastolatka powinno mieć przestronny blat, na którym można rozłożyć książki i zeszyty, a niekiedy także i komputer. Dobrze, jeśli biuro jest wyposażone w odpowiednią ilość szafek i szuflad, co znacząco ułatwia zachowanie porządku. W pokojach młodzieżowych o ograniczonym metrażu świetnie sprawdzają się nadstawki na biurko, które są wyjątkowo praktyczne i funkcjonalne.

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia pokoju nastolatka jest łóżko. Zdrowy sen jest najbardziej istotny w okresie dojrzewania. Oznacza to, że łóżko dla nastolatka powinno zapewniać mu pełnię komfortu i bezpieczeństwa. Na rozmiar i kształt łóżka tak naprawdę największy wpływ ma metraż pomieszczenia. Ogólnie przyjmuje się, że standardowe pojedyncze łóżko w pełni odpowiada potrzebom nastolatka. Oczywiście, jeśli dysponujemy przestronnym pokojem, możemy śmiało pokusić się o nieco większy rozmiar łóżka. Bardzo ważne jest jednak, aby odpowiednio dobrać do niego materac, ponieważ to właśnie od materaca w dużej mierze zależy jakość snu. Łóżko młodzieżowe powinno być zatem funkcjonalne, bezpieczne i oczywiście stylowe.

Meble młodzieżowe dla chłopca

Dorastający chłopcy mają bardzo rozmaite zainteresowania, ale można przyjąć, że zwykle koncentrują się one wokół samochodów, gier komputerowych, nowoczesnych gadżetów czy szeroko pojętej fantastyki. Niektórzy chłopcy w okresie dojrzewania wykazują bardzo duże zainteresowanie tworzeniem muzyki i graniem na instrumentach muzycznych. Ważne jest zatem, aby przy urządzaniu pokoju nastolatka uwzględniać jego zainteresowania i pasje. Najlepiej, jeśli dziecko będzie brało czynny udział w wyposażaniu swojego pokoju. Oczywiście pod ścisłą kontrolą rodzica.

Chłopcy zazwyczaj gustują w nieco ciemniejszych odcieniach. Dotyczy to zarówno dodatków, jak i samych mebli. Producenci mebli młodzieżowych bardzo często decydują się na produkcję biurek czy łóżek w motywami postaci z gier czy komiksów. Z jeden strony jest to bardzo efektowne i z pewnością nadaje pokojowi wyjątkowego charakteru. Z drugiej jednak strony warto pamiętać, że gusta i zainteresowania nastolatków zmieniają się jak w kalejdoskopie. Czasami może się okazać, że kupowanie mocno tematycznych mebli do pokoju nastolatka, jest zupełnie nieopłacalne. Jakie jest zatem rozwiązanie? Otóż najlepszym rozwiązaniem wydaje się kupno mebli o dość klasycznym designie, który nie wyjdzie z mody za kilka lat. Nadanie odpowiedniego klimatu pokojowi może być kwestią doboru odpowiednich dodatków, które w razie potrzeby będzie można wymienić. Meble młodzieżowe dla chłopca powinny składać się przede wszystkim z funkcjonalnego biurka, wygodnego łóżka, praktycznych szafek na ubrania oraz półek, na których można układać różnego rodzaju gadżety.

-11%
GRISE, https://konsimo.pl/kolekcja/grise/ Biurko młodzieżowe z półkami szare grafitowy/szary/biały - zdjęcie

KONSIMO

GRISE

Biurko młodzieżowe z półkami szare

499
PLN
559
PLN
-10%
GRISE, https://konsimo.pl/kolekcja/grise/ Duża komoda młodzieżowa szara grafitowy/szary/biały - zdjęcie

KONSIMO

GRISE

Duża komoda młodzieżowa szara

899
PLN
999
PLN
-10%
GRISE, https://konsimo.pl/kolekcja/grise/ Komoda młodzieżowa z szufladami szara grafitowy/szary/biały - zdjęcie

KONSIMO

GRISE

Komoda młodzieżowa z szufladami szara

699
PLN
779
PLN
-10%
GRISE, https://konsimo.pl/kolekcja/grise/ Młodzieżowa szafa dwudrzwiowa szara grafitowy/szary/biały - zdjęcie

KONSIMO

GRISE

Młodzieżowa szafa dwudrzwiowa szara

999
PLN
1108,89
PLN

Meble do pokoju dziewczynki

Meble do pokoju dziewczynki wyróżniają się nie tyle designem, ile kolorystyką. Nastoletnie dziewczynki gustują głównie w pastelowych odcieniach, które nadają pomieszczeniu bardzo estetycznego wyglądu. Nie jest żadną tajemnicą, że z reguły dziewczynki dużo lepiej radzą sobie z utrzymywaniem porządku w pokoju. Wiele z nich ze szczególną dbałością porządkuje swoje rzeczy osobiste i dba o to, aby każdy przedmiot w pokoju miał swoje miejsce. Podobnie jak w przypadku chłopców, zainteresowania dorastających dziewczynek mogą koncentrować się wśród bardzo wielu tematów. Warto jednak pamiętać, że to dekoracje i dodatki nadają pomieszczeniu wyjątkowego klimatu.

Meble do pokoju dziewczynki powinny uwzględniać fakt, że nastolatki bardzo lubią porządkować swoje rzeczy osobiste i w sposób systematyczny nimi zarządzać. Warto zatem wybierać takie meble, które mają sporą ilość szafek i szuflad. Oczywiście głównym elementem wyposażenia pokoju nastolatki jest biurko, przy którym dzieci spędzają naprawdę sporą część dnia. Okres dojrzewania to czas, w którym dziewczynki pomału odkrywają tajniki makijażu, dlatego ważne, aby w ich pokojach było wystarczająco miejsca na funkcjonalne przechowywanie kosmetyków. Drugim po biurku meblem, na który należy zwrócić szczególną uwagę, jest łóżko. Dziewczynki z reguły wybierają biały lub pastelowy model, który z łatwością można udekorować narzutami i poduszkami o rozmaitych kolorach i kształtach.

łóżko młodzieżowe

Jak wybrać łóżko młodzieżowe?

Wybierając łóżko młodzieżowe, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Pierwszą z nich jest, rzecz jasna, metraż pomieszczenia. Standardowy pokój nastolatka mieszkającego z rodziną w mieszkaniu, nie jest wyjątkowo przestronny. W związku z tym najczęstszym wyborem jest tradycyjne jednoosobowe łóżko o szerokości około 90 cm. Taki rozmiar łóżka jest w stanie zapewnić pełnię komfortu nie tylko nastolatkowi, ale także osobie dorosłej. Jeśli pokój nastolatka jest wyjątkowo przestronny, można pokusić się o nieco większe łóżko, na przykład o standardowej szerokości 140 cm. Inną istotną kwestią przy wyborze łóżka jest liczba dzieci zamieszkujących jeden pokój.

Dzielenie pokoju z siostrą lub bratem jest bardzo powszechnym zjawiskiem. Urządzenie pokoju, który zaspokaja potrzeby obu nastolatków, może być nieco większym wyzwaniem, ale z pewnością jest wykonalne. W przypadku dzielenia pokoju przez dwójkę dzieci idealnym rozwiązaniem jest łóżko piętrowe. Spanie na piętrowym łóżku to dla dzieci wielka frajda, a rodziców funkcjonalne rozwiązanie przy ograniczonym metrażu mieszkania. Warto jednak pamiętać, że łóżko piętrowe musi być wyjątkowo bezpieczne. Koniecznie należy zwrócić uwagę, czy jego górna część jest w stanie uchronić dziecko przed ewentualnym upadkiem. Z pomocą piętrowego łóżka jesteśmy w stanie stworzyć naprawdę stylową i funkcjonalną przestrzeń dla nastolatków.

Pokój młodzieżowy – funkcjonalność przy ograniczonym metrażu

Mały metraż wcale nie musi oznaczać konieczności rezygnacji z niektórych udogodnień. Skromna powierzchnia tylko na pozór jest ograniczająca. Tak naprawę przy urządzaniu niewielkiego pokoju, możemy odkryć w sobie naprawę wielkie pokłady kreatywności. Funkcjonalne meble do małego pokoju mogą przyjmować formę mebli wielofunkcyjnych. Oznacza to, że łóżko może oprócz swojej standardowej funkcji, być także szafą na ubrania, szafką na książki i zabawki czy przechowalnią rzeczy osobistych nastolatka. Wielofunkcyjne meble zachwycają swoim sprytem i są idealnym rozwiązaniem dla osób dysponujących niewielkim metrażem.